Celem projektu jest aktywizacja i wsparcie społeczności lokalnej dzielnicy Rozbark, ale i pozostałych mieszkańców Bytomia, dzieci i młodzieży, a także ich rodziców i otoczenia. Działania ukierunkowane są na budowanie współpracy międzypokoleniowej, nabywanie nowych kompetencji, poszerzenie świadomości społeczności lokalnej w zakresie szeroko pojętego procesu transformacji w sferze społecznej i ekologicznej. Celem szczegółowym jest łagodzenie wpływu tego procesu na mieszkańców tego regionu.
Główne zadania projektu to animacja i aktywizacja mieszkańców m.in. przez cykliczne zajęcia zróżnicowane tematycznie na terenach zielonych centrum sportu, w tym zajęcia z ruchem, spotkania z dziećmi i młodzieżą w formie zajęć w terenie, edukacja ekologiczna, zajęcia z trenerem integracji międzypokoleniowej, inicjatywy oddolne oraz organizacja punktów animacyjnych oraz przedstawień we współpracy z Teatrem Rozbark.
Projekt dotyczy dwóch obszarów i przyszłości Rozbarku, gdzie nacisk zostanie położony na edukację ekologiczną w tym możliwość poznania najnowszych rozwiązań w zakresie uzyskiwania energii z odnawialnych źródeł oraz przeszłości Rozbarku, gdzie można będzie zobaczyć pamiątki po dawnych mieszkańcach tej dzielnicy, w tym rozbarskie mieszkanie i stroje jego mieszkańców.
Efekty projektu to zwiększenie poziomu aktywności społeczności Bytomia i okolic poprzez aktywizację, edukację, integrację i lokalne inicjatywy. Powstanie Centrum Inicjatyw Rozbarskich, na które złożą się: Izba Rozbarska, Izba Przyszłości, Szynk Klubu Rozbarskiego oraz Izba Tradycji. Odbędą się cykliczne szkolenia i warsztaty dla kadry Klubu Skarpa Bytom.
Projekt będzie realizowany w partnerstwie z ZHP Chorągiew Śląska.
Okres realizacji projektu: 01.04.2024 – 30.06.2026
Grupę docelową stanowią osoby zamieszkujące, uczące się, pracujące na obszarze jednego z 7 podregionów województwa śląskiego, określonych w Terytorialnym Planie Sprawiedliwej Transformacji, w szczególności Miasta Bytomia:
– mieszkańcy dzielnicy Rozbark i okolic,
– lokalne stowarzyszenia i grupy nieformalne,
– byli górnicy i ich rodziny,
– pracownicy Stowarzyszenia,
– uczniowie.
Grupa docelowa będzie składała się z 1500 osób (K 800 i M 700), w tym 1200 dzieci i młodzieży w wieku do 29 r.ż. oraz 300 osób powyżej 29 r.ż.
Wskaźniki rezultatu:
1) Liczba inicjatyw lokalnych: 60
2) Liczba utworzonych miejsc spotkań służących integracji mieszkańców danego obszaru: 1
3) Liczba wspartych podmiotów III sektora działających na obszarze i na rzecz transformacji: 1
4) Liczba inwestycji infrastrukturalnych: 2
Wartość projektu: 5 770 375,93 zł
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 5 193 338,33 zł
#FunduszeUE
#FunduszeEuropejskie